LED, OLED, QLED ...

07.02.2020

Jak se orientovat v nabídce televizorů? Co znamenají ty které zkratky? Kdo se v tom má vyznat? Na takové i podobné otázky najdete odpovědi u nás v Recalu a částečně i zde, na našich stránkách. Nebojte se, nebudeme zabředávat do nesrozumitelných technických detailů.

jeden obrázek za tisíc slov
jeden obrázek za tisíc slov

LED (LCD)

LED technologie navazuje na původní LCD obrazovky, jejich display se skládal z plošně podsvícených tekutých krystalů a barevných filtrů. U LED zobrazovačů jsou k podsvícení použity LED diody v různém množství.

Výhodou LED obrazovek je až extrémně nízká cena, nevýhodou pak nižší pozorovací úhly, kdy při pohledu mimo osu obraz bledne, a plošné podsvícení, takže černá není úplně černá, což se projevuje menší hloubkou barev. Vypovídající jsou zejména záběry na hvězdnou noční oblohu.

Nízká cena vede k tomu, že se někteří kupující nechají zlákat k obřím úhlopříčkám (no nekupte 1,8 metru za pouhých dvacet litrů), a pak se nestačí divit, že se na obyčejné SD vysílání, což je 90% všech terestriálně a zdarma vysílaných tv programů, musí dívat pomalu z chodby před bytem.

OLED

Kdo je zvyklý na již nevyráběné plasmy, anebo si nechce kazit oči koukáním na SD terestriál na obří LED, a plánuje spolu s placenou nabídkou tv programů v HD kvalitě (satelit, kabelovka, itv) koupit televizi/zobrazovač, která morálně ani technicky nezestárne nejméně 10 let, má v současnosti jen jednu volbu – OLED.

Panel OLED TV se skládá z pixelů, světelných bodů, vyrobených z organického materiálu a vybavených vlastním světelným zdrojem. Žádná podsvícená černá se nekoná. Ani žádný úbytek kontrastu i barev při sledování mimo osu. Tím OLED navazuje na již nevyráběné plasmové panely. 

Monopolním výrobcem OLED panelů je LG. Do svých modelů je instaluje většina výrobců televizorů. S výjimkou firmy Samsung.

QLED

Samsung vyvinul konkurenční technologii a nazval ji QLED. V podstatě jde ale jen o vylepšenou LED., kdy zadní osvětlení  zajišťuje vrstva s kvantovými body.

SROVNÁNÍ OLED/QLED

OLED jednoznačně vítězí v podání černé barvy a celkovém kontrastu, protože QLED i přes výrazný pokrok oproti LCD/LED černou stále podsvěcuje. V praxi se to projevuje pocitově vyšší sytostí a kontrastnějším podáním barev, zejména u filmových scén. V této zásadní disciplíně jednoznačně vítězí OLED.

QLED pokrývá 100% barevného spektra, OLED již výrazně přes 90%. V praxi jde o nepostřehnutelný rozdíl.

QLED je vyroben z anorganických materiálů, OLED z organických sloučenin, u kterých může dojít při dlouhodobém zobrazení statického obrazu k tzv. vypalování pixelů. V praxi to u televizního vysílání nepředstavuje žádný problém, protože stacionární loga TV stanic se v určitých intervalech přesunují již u vysílatele. QLED může být tedy vhodnější jen pro náruživé non-stop hráče počítačových her, které mají stacionární menu anebo při užití coby informačních panelů. QLED může díky tomu také úspěšně sloužit coby obří monitor k PC.

QLED umožňuje dosáhnout vyššího jasu, až dvojnásobnému oproti OLED. V praxi se tato vlastnost projeví při sledování za plného denního světla, případně v nákupních centrech a jiných "přesvětlených" prostorách.

Kdo je tedy vítězem? Oba. V zobrazení tv pořadů a zejména filmů jednoznačně OLED. V univerzálnosti použití pak QLED. 







Recal Zlín
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky